Retinol czy retinal?

Sezon na zaawansowane terapie retinoidami uważamy za rozpoczęty. Jeżeli w Twojej głowie pojawia się pytanie: “Od czego zacząć?”- ten tekst jest właśnie do Ciebie!

 

Zacznijmy od tego czym różni się retinal od retinolu. Obie substancje są pochodnymi witaminy A. Różni je jednak czas potrzebny do przemiany w kwas retinowy, potrzebne stężenie oraz właściwości drażniące.

Retinol potrzebuje dwóch przemian przez co jest bardziej drażniący, ale też lepiej oddziałowuje na zmarszczki mimiczne. Stężenie początkowe (w zależności od produktu i formulacji) powinno wynosić 0,25% – 0,5%.

Retinal potrzebuje tylko jednej przemiany, aby stać się kwasem retinowym i ma mniejsze właściwości drsżniące, więc dobrze sprawdzi się u tych, którym nie odpowiada retinol. Stężenie początkowe powinno wynosić 0,03%- 0,05%.

Jak zacząć?

Pewnie nie raz słyszałaś/łeś, że wprowadzanie retinoidów wymaga budowania tolerancji. W praktyce oznacza to, że musimy naszą skórę przyzwyczaić do działania kwasu.

Najlepiej sprawdzi się tutaj schemat:

1.Zacznij od najniższego stężenia i stosuj je przez 14 dni 1 x w tyg.

2. Jeżeli nie zauważasz podrażnienia, przez kolejne 14 dni stosuj kwas co 4-5 dni.

3. Po kolejnych 14 dniach skróć odstęp do 2-3 dni itd.

I tak aż dojdziesz do codziennej, wieczornej aplikacji.

Najważniejszym wyznacznikiem jest brak objawów podrażnienia cery. 

W początkowej fazie stosowania może pojawić się wysyp niedoskonałości. Jest to normalny objaw wprowadzenia retinolu do pielęgnacji.

Czy każdy kosmetyk zawiera retinol?

Niestety nie. Producenci często wprowadzają nas w błąd podając w opisie produktów słowa, które mogą nam sugerować obecność kwasu. W rzeczywistości, gdy spojrzymy w skład INCI okazuje się, że wcale go tam nie ma.

UWAŻAJ NA TE OKREŚLENIA:

“Roślinny retinol”

“Eco/bio retinol”

“Witamina A”

“Retinyl palmitate” (to nadal pochodna retinoidów,ale jego działanie jest inne niż retinolu i retinalu)

“BAKUCHIOL”

Jeśli na kosmetyku pojawia się napis:

“Można stosować w ciąży”

“Na dzień”

to nie ma w nim retinolu. Substancja jest zabroniona u ciężarnych. Stosowanie w ciągu dnia naraża nas natomiast na wystąpienie silnych przebarwień.

6 zasad bezpiecznego stosowania retinoidów:

1.Zacznij od najniższego stężenia   i stosuj schemat wspomniany wcześniej

2.Przed nałożeniem wykonaj wieczorny demakijaż i odczekaj aż skóra będzie całkowicie sucha inaczej może dojść do silnego podrażnienia

3.W trakcie trwania kuracji nie stosuj witaminy C w najprostszej formie (kwas askorbinowy) oraz peelingów kwasowych

4.Po nałożeniu odczekaj 30 minut   i zaaplikuj nawilżający krem np. ceramidowy, z trehalozą, ektoiną

5. Retinol możesz łączyć w niacynamidem, ale należy kontrolować stan nawilżenia cery. Niektóre kosmetyki zawierają obie substancje. Takie połączenie ma silne właściwości odmładzające i wygładzające. Sprawdzi się najlepiej u osób, które już zbudowały tolerancję na retinoidy.

6. BEZWZGLĘDNIE STOSUJ SPF 50